- Fotogalerie
- USA září 2011
- Co koupit
- Co vzít
- Letenky
- Odkazy
- Program
- 1 Přílet Miami
- 2 Everglades
- 3 Key West
- 4 Miami -> Tampa
- 5 Tampa->Tallahassee
- 6 Tallahasee - Pensacola
- 7 New Orleans
- 9 New Orleans / Atlanta
- 10 Atlanta
- 11 Asheville / Smoky mountains
- 12 Asheville / Blacksburg
- 13 Blacksburg
- 15 Washington
- 16 Washington / Philadephia
- 17 Philadelphia Richmond
- 18 Richmond Raleigh
- 19 Savannah Charleston
- 20 Okofenokee Daytona
- 21 Orlando
- 22 Cape Canaveral
- 23 Miami
- Průběh
- Před cestou
- Seznam zajimavosti
- Sraz cestovatelů
- Londýn květen 2010
- USA září 2009
- Cestovní deník
- Program cesty
- Odkazy
- Co koupit
- Co vzít
- Ceny jídla
- Ke stažení
- Pojištění
- Shromaždiště
- Setkání s medvědem
- Škola
- Jak na vytvoření cestovní mapy
- Poslední změny
You are here
Error message
User warning: The following module is missing from the file system: google_plusone. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /www/5233/susicky.net/includes/bootstrap.inc).Různé informace
Alkohol na silnicích:
Popíjet alkohol za volantem je pochopitelně i ve Spojených státech nepřípustné. Minimální hranice obsahu alkoholu v krvi sice existuje, její hodnota je ale v každém státu jiná - většinou se pohybuje kolem 0,4 promile. Na rozdíl od nás však zákaz pití platí i pro spolujezdce. Alkohol se nesmí dokonce ani viditelně uvnitř vozu povalovat. To platí i pro plechovku piva.
Vážné dopravní přestupky
Za vážný dopravní přestupek považuje americká policie rovněž nezastavení za výstražně blikajícím školním autobusem (nelze si jej splést - je žlutý a je na něm napsáno School Bus) a nezastavení na značce STOP. Americký systém stopek bývá Čechům věcí neznámou. Pokud je na križovatce značka STOP s podnápisem 4WAY nebo ALL WAY (všechny cesty) platí, že první z křižovatky jede ten, kdo na ní přijel první.
Odlišnosti
Ve Spojených státech se rovněž zatáčí doprava na červenou, nikoli ale v případech, kdy je křižovatka označena nápisem NO TURN ON RED (nezatáčet na červenou) a pravidlo rovněž neplatí v New York City! To platí i tehdy pokud na křižovatce bliká (čili nesvítí) červené světlo. K důležitým značkám patří také U-TURN - která povoluje jinak zakázané otáčení na silnici, XING - Crossing, čili přechod, nebo také HOV-2(3) - High Occupancy Vehicle označující pruhy na dálnicích pro vozy s více jak dvěma, někdy třemi cestujícími.
Řečeno se shovívavým úsměvem, Američané nejsou žádní superjezdci. Jsou velmi opatrní, zato často zapomínají na blinkry, případně blikají doprava a jedou doleva. Možná kvůli pomalé jízdě, ale možná i kvůli většinově rozšířenému systému čtyřproudových silnic, je v USA k vidění daleko méně nehod, než u nás.
V USA se na dálnicích předjíždí jak z leva, tak i z prava.
Čeští dopraváci rozeznávají dva typy. Jeden podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 - ten je v USA neplatný a druhý podle Ženevské úmluvy z roku 1949 - ten je správný. Vždy výslovně žádejte o "ženevský" a raději si jej po vydání ještě jednou překontrolujte. Leckde se vás budou pokoušet přechytračit a přesvědčit o opaku, trvejte ale na svém.
To však nakonec také nemusí stačit, protože USA jsou velká země a pro řadu policistů - zvlášť v hodně odloučených místech amerického jihozápadu - jsou mezinárodní řidičská oprávnění velkou neznámou. Čas od času pojmou podezření a zajistí vás. Čili opět starosti. Přinejmenším do doby, než se dovoláte na některý z českých konzulátů, jenž vás z toho vytáhne. Neveříte? Stačí se poptat na na konzulárním oddělení washingtonské ambasády. Vůbec by totiž nešlo o první případ. Pravdou je, že podobné jednání policistů považujte spíše za vzácnou výjimku, než ozkoušené pravidlo.
Hraniční hlídky
Za běžných okolností muže v uniformách zajímat nebudete. Existují ale místa, kde se opatrnost vyplácí. Jde o hraniční oblasti Arizony, Nového Mexika a Texasu - hlavně El Pasa, kde státy sousedí s Mexikem. Prakticky každá silnice procházející zdejšími oblastmi je někde přerušena kontrolním stanovištem Border Patrol (hraniční hlídka). Sítě těchto celníků jsou vskutku husté a přísnost nevídaná. Mají pochystáno především na mexické uprchlíky, ale i pro Evropana se může sebemenší chyba v dokladech zvrtnout v neplánované několikadenní zdržení s prohlídkou místního detenčního zařízení - tedy vazby.
Honí nás policie
Z výše napsaného to může vypadat, jakoby USA byly policejním státem. To by jistě bylo odvážné tvrzení, i když.... Avšak v zemi, jejíž míra kriminality je téměř třikrát vyšší, než třeba v Německu, jsou policisté poněkud citlivější a vymáhají své pravomoci daleko přímočařeji. Šerifové nezastavují se stopkou v ruce, jak jsme zvyklí z domova. Jednoduše se vozem nalepí na zadní nárazník vašeho auta - houkají, blikají, září - což jinými slovy znamená příkaz k okamžitému STOP. Řidiči nezbývá než najít první vhodné místo k zastavení (tedy i krajnice) a trpně čekat s rukama volně položenýma na volantu. Nějaké hledání dokladů v náprsní kapse nedoporučuji. Čekání bývá někdy dlouhé. Trpělivost je ale na místě. Podrobné instrukce najdete zde:
1. V případě, že za svým vozem zpozorujete výstražná (barevná) světla policejní hlídky či uslyšíte sirénu (troubení, houkání), bez zbytečného otálení zastavte auto po pravé straně vozovky
-
zastavte v každém případě a to i tehdy, když si nejste vědomi žádného důvodu, proč si policista vybral zrovna vás
-
klidně může jít jen o drobný přestupek, který jste přehledli
-
na vašem voze může být problém či závada, kterých si nejste vědomi
-
nikdy neujíždějte. Je to zbytečné a může vás to stát život
-
nepokoušejte se vystoupit z vozu a jít k policistovi
-
vystoupení může policista vyhodnotit jako hrozbu
-
zůstat sedět je prvním pravidlem oboustranné bezpečnosti
-
za každou cenu trpělivě čekejte. Kontrola značky vozu zabere policistovi i desítky minut
-
světlo uvnitř vozu zvýší policistův přehled a sníží jeho obavy, že nemáte zbraň či neplánujete jiný druh útoku
-
šahat pod sedadlo či hrabat se v příruční schránce znamená totéž jako hledání zbraně
-
totéž platí i spolujezdci
-
zákony většiny amerických států vyžadují ukázání obou dokladů nejen uniformovanému policistovi, ale i policistovi v civilu, který se prokáže policejním průkazem
-
většina policistů nesdělí důvod zastavení, dokud nemá oba doklady v ruce. To je zákon. Do té doby nemá cenu s policistou diskutovat a vyjednávat o důvodech zastavení.
6. Chcete-li znát důvod zastavení, ptejte se ještě před tím, než policista odejde zpět ke svému vozu
-
zodpovězte všechny otázky pravdivě a podle svého nejlepšího svědomí. Většinu informací o voze a jeho vlastníkovi si policista ověří velmi rychle přes centrální dispečink
-
vyhrožovaní či dokonce napadení policisty nemusí vést jen k dodatečnému obvinění a uvěznění, ale i k tvrdým odvetným opatřením ze strany policisty
-
když vás policista vyzve k vystoupení, učiňte tak okamžitě, klidně bez náhlých a nekontrolovaných pohybů
-
udržujte od policisty nejméně jeden až jeden a půl metrový odstup, coby bezpečnostní zónu, jejíž snížení by mohl policista považovat za hrozbu
-
zůstaňte ve svém voze po celou dobu kontroly, pakliže nejste požádáni, abyste udělali něco jiného
-
jestliže vám policista vystaví pokutu, nepokoušejte se zvrátit její výsledek. V takovém případě totiž nemůže vzít svůj verdikt zpět. Nejlepší a prakticky jedinou obranou je stížnost k dopravnímu soudu
- proč je nezbytně nutné tato pravidla dodržovat? Povolání policisty je v USA považováno za velmi nebezpečné. Za obezřetností a extrémní opatrností policejních důstojníků stojí desítky zabitých kolegů ročně a to právě při silničních kontrolách.
Parkování:
Bývá nejčastější příčinou pokutování. Ve městech je parkování značeno často nepřehlednýmí tabulkami s mnoha omezeními. K placení slouží parkovací hodiny umístěné pár desítek centimetrů od krajnice. Fungují většinou na 25ti centovou, mnohdy ale i na 10ti a 5ti centovou minci. Doba, po kterou je možné parkovat bývá omezena od 1 do 10 hodin. V sobotu, neděli a ve všedních dnech po šesté či sedmě hodině večerní se alespoň ve větších městech může u parkometrů parkovat zdarma.
V obytných čtvrtích bývá někdy parkování zdarma. Parkování v těsné blízkosti hydrantu je považováno za důvod k odtažení vozidla (zhruba 150 USD) a zejména v New Yorku k tomu skutečně stačí i daleko menší důvod. FINTA: Zdarma lze s vozem stát na parkovištích fast-food řetězců (McDonald's, Taco Bell atd...) Nemělo by se sice, ale funguje to dobře a spolehlivě.
Benzínové pumpy
|
Díky nízké spotřební dani dají Američané za benzín v průměru třikrát méně než lidé v ČR. Při jejich příjmech vnímají auto stejně jako jiný užitkový předmět denního používání. Síť benzínových čerpadel je
neobyčejně hustá a konkurence mezi pumpaři nesmírná. Lze tedy vybírat, i když cenové rozdíly mezi několika čerpadly na jednom místě činí maximálně pár setinek centu. Benzín lze kupovat za hotové (na pumpách bývají výběrové automaty ATM) a většinou i kreditní-platební kartou.
V takovém případě je každý terminál s čerpací pistolí vybaven čtečkou magnetických karet, tlačítky - zda zaplatíme uvnitř nebo venku a displejem, na němž se objeví instrukce, co právě udělat.
Průměrné ceny benzínu v USA (r.2000) - 1gallon = 3,785 litru | |
Východ | 1,55-1,9 $/g |
Středozápad | 1,55-1,9 $/g |
Západ | 1,55-2,2 $/g |
Kalifornie | 1.65-2.5 $/g |